Zvykneme si na bolest?

Je snadnější si zvyknout na bolest zad i kloubů a doufat, že se postupem času nebude zhoršovat? Ze dne na den se jí určitě nezbavíte, ale není to tak nemožné jak by se vám mohlo zdát...

„ Konečně se na chvilku zastavím a po dlouhém dnu v práci se těším, až si odpočinu. Jenže tupá bolest zad i kloubů, kterou jindy skoro nevnímám, mi teď svou intenzitou kazí veškeré plány. A jako by to nestačilo, přidala se k tomu i bolest za krkem, možná proto, že často stojím či sedím křivě. Nevím, podívám se pro kontrolu na sebe a je to tak!… snažím se srovnat, ale není to o moc lepší, nedokážu srovnat lopatky přes hrb, který se mi tam proboha vytvořil kdy? Zkouším dál, ale přes má prohnutá spodní záda a hlavou v nepřirozeném předsunu to není lehké. Jak jsem se vlastně dostal až do tohoto stádia, kdy má postava celkově vypadá prapodivně, zadýchám se i do schodů a to nemluvím vůbec o většině sportů a fyzických aktivit, kterým se poslední dobou raději nevěnuji.“

 

Pravděpodobně se tento nebo podobný scénář týká, nebo bude týkat právě Vás. Ano, že nevypadáme jako ideál člověka v časopisech, na to už jsme si možná zvykli, ale chceme si zvyknout i na to, že se kvůli bolestem při špatném držení těla raději každé fyzicky náročnější aktivitě nebo cvičení vyhýbáme? Opravdu to chceme?

Možná se zdá být jednodušší si na bolest zkrátka zvyknout a přetrpět ji, ale člověka by přece nemělo neustále něco bolet (samozřejmě kromě svalů při zvýšené fyzické zátěži). Není možné, abychom měli špatný postoj a křivá záda během celého dne, není možné, abychom se zadýchávali nebo byli celkově často unavení. Jakýpak plnohodnotný život bychom takto žili?

 

 

špatné držení těla má 95% lidí
špatné držení těla má 95% lidí

 

Člověk se v evoluci vyvinul tak, aby dokázal celé dny honit mamuty nebo pracovat na poli. Chápu, že dnes už toto není potřeba, ale aby se z nás nestaly jen chátrající trosky, musíme náš dnešní fyzicky jednoduchý život aspoň trochu upravit k tomu tehdejšímu a zachovat tak aktivní a přirozenou stavbu těla.

Naštěstí od toho dnes existují různá cvičení, a pokud všichni se sebou začneme něco dělat hned teď, předejdeme mnohým problémům, které se jinak stářím budou jen zhoršovat.  

 

Ovšem pozor, není to úplně tak jednoduché, jak se zdá…

 

Mnozí nikdy nebo dlouhou dobu necvičili, tak jak by měli, a všechny svaly, vazy, klouby a kosti jim povolili. Proto není vhodné hned začít cvičit se zátěží, aniž bychom měli zpevněnou oporu těla, což je páteř, nemá význam zvedat závaží, cvičit svaly jako biceps, triceps, záda, ramena, a přitom nechávat stále ochablé to nejdůležitější- svaly a vazy, které nás a naše klouby drží pevně pohromadě a tudíž bez bolesti. Tělo je jedna obrovská soustava pohybových aparátů a při každém i nepatrném pohybu se zapojí několik svalů najednou. Většina z nich jsou pro zdravé a správné cvičení více než důležité, přitom je zcela běžné, že o nich obyčejný člověk nikdy ani neslyšel. Proč by taky osobní trenéři měsíce a roky studovali vysoké školy a stále by absolvovali odborné kurzy, když v posilovně je přece jen 15 strojů a pár činek…?

Každý z nás, ať už si to uvědomujeme nebo ne, má některé svaly přetížené, jiné oslabené nebo necvičí úplně správně. Proto všichni, kdo již nějakou dobu cvičí sami, nebo se rozhodnou začít, by rozhodně nejdříve měli začít se cvičením více od základů, protože ke zvedání těžkých činek a používání strojů je trochu delší cesta. Sedíme či stojíme ve špatném držení těla v práci, doma i při jízdě autem, nemusíme si i při cvičení tyto špatné návyky více prohlubovat.

Přiznejte si, máte vždy zapojený hluboký stabilizační systém (Core) a správný postoj? Umíte bezbolestně cvičit celé tělo, bez toho, abyste namáhali příliš klouby a záda, a máte možnost si zkontrolovat správné provedení cviků?Pokud toto vše nemáte, raději ani nezačínejte bez trenéra, který na to za vás bude dohlížet a který sestaví ideální tréninkový plán vytvořený s ohledem na vaši kondici a zdravotní stav či omezení.Ušetříte si tak spoustu zbytečných pokusů a promarněné energie vložené nesprávným směrem. Několika ukázkovými videi, které budeme postupně přidávat na web, se vás budeme snažit více do problematiky uvést a vysvětlit některé základní informace a postupy, které byste do začátku měli vědět a které vám pomohou alespoň se vyvarovat zásadních chyb, ovšem musíte si také uvědomit, že bez odborného dohledu si nikdy nemůžete být zcela jisti správností prováděných cviků a tudíž jejich pozitivních vlivů na celkové držení těla.

Začněte hned správně! Navíc třeba právě díky službě CvičmeOnline ,kde jste v živém video přenosu se svým trenérem, už nemusíte ztrácet čas ani cestováním do posiloven a můžete se o to více, častěji a déle věnovat cvičení z domova s těmi, kteří mají vzdělání na to, aby Vás opět dali nejen do kupy a navedli správným směrem, ale změnili Váš život k lepšímu za zlomek času a bez jakýchkoli zranění a nežádoucích bolestí. A to ani nemluvě o stravě, která je nezbytnou součástí zdravého životního stylu, protože s jídelníčkem sestaveným od odborníků na míru, se vysněným cílům přiblížíte mnohem rychleji.

Vyzkoušejte možnosti a snadnější cestu ke svým cílům, které vám cvičení i konzultace v živém online přenosu nabízí a neváhejte… a to ani v případě, že jste vrcholový sportovec prozatím bez zkušeností s osobním trenérem, protože mnozí z "online" trenérů jsou, nebo byli také vrcholovými sportovci a s jejich přípravou mají dlouholeté zkušenosti, mohou Vám poradit v oblasti výživy, tréninku a přípravě na soutěže.

Tomáš Ďurán

 

 

 

zpět na přehled článků

O autorovi

Aktivnímu cvičení a studiu v oblasti fitness se věnuji už od 13ti let. V 19ti jsem se zúčastnil svých prvních soutěží v Naturální kulturistice, které se věnuji doposud. Své první klienty jsem měl už rok před dokončením trenérské školy a ihned po jejím dokončení jsem se přestěhoval do Prahy, kde doposud působím jako osobní trenér a výživový poradce. Má specializace jsou zdravá záda, správné cvičení a držení těla pro prevenci problémů se zády a samozřejmě i redukce hmotnost, zpevňování a nabírání svalové hmoty.

Štítky

motivace, Tomáš, odstranění bolesti, cvičení, live2you, cvičmeonline, cvičme, online, fitness, trenér, osobní trenér